19.04.2023 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim -był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.
O świcie, w poniedziałek 19 kwietnia 1943 r., niemieckie oddziały wkroczyły bramą od strony ulicy Nalewki do opustoszałej dzielnicy żydowskiej z zamiarem jej ostatecznej likwidacji. Napotkały zbrojny opór ze strony jej mieszkańców - kilkuset członków ŻOB-u i ŻZW. Rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim. Walki trwały do połowy maja 1943 r. 8 maja 1943 r. Niemcy otoczyli bunkier komendy ŻOB przy ulicy Miłej. Dowodzący Mordechaj Anielewicz razem z innymi bojownikami popełnił samobójstwo. Potem powstańcy prowadzili jeszcze sporadyczne potyczki. Zaledwie kilkudziesięciu udało się wydostać kanałami poza obszar getta. 16 maja 1943 r. na rozkaz Stroopa została wysadzona Wielka Synagoga na Tłomackiem. Miało być to symboliczne potwierdzenie zdławienia powstania i likwidacji warszawskiego getta przez Niemców.
Uczestnicy powstania z getta warszawskiego dali światu świadectwo swojej woli walki, to nie śmierć była dla nich najważniejsza, lecz to jak i za co się umiera.
Kształcić duszę cnotami, umysł naukami, a ciało sportem.
59-700 Bolesławiec
ul. Jana Pawła II 38c