UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - 75 612 13 60
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku – jesiennym miesiącu, z okazji czasu szczególnie poświęconego roli i funkcji bibliotek - przypominałyśmy naszym czytelnikom o ważności pomieszczeń wypełnionych książkowymi regałami.

 

NAJPIĘKNIEJSZE BIBLIOTEKI

 

Najstarsze, największe, zaskakujące i wyjątkowe. Jedne są jasne, przestronne i nowoczesne, w innych odczuwamy ciężar historii, jeśli na przykład są częścią starych klasztorów czy kilkusetletnich uniwersytetów. Wszystkie zachwycają i przyciągają czytelników jak magnez.

 

W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych zapraszamy do obejrzenia najpiękniejszych, naszym zdaniem, bibliotek świata. 

 

Oglądajcie, czytajcie o ciekawostkach związanych z bibliotekami, a następnie sprawdźcie, czy jesteście bibliotecznymi ekspertami. Powodzenia!

 

 

 

 

LITERACKIE MIEJSCA

 

Wśród zakupów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w bibliotece pojawiła się książka Marcina Szczygielskiego ,,Arka Czasu”.

 

 

Klasy siódme podczas czytelniczych zajęć wykonywały pracę graficzną zatytułowaną ,, Droga do biblioteki”. Ilustracje powstawały na podstawie „Arki Czasu”.

 

Praca polegała na jak najwierniejszym odtworzeniu miejsc i ulic widzianych przez bohatera w trakcie okupacyjnych, niebezpiecznych wędrówek po DZIELNICY, czyli GETTCIE. Uczniom uświadamiano, że nie zawsze dostęp do bibliotek był tak łatwy jak dziś, a ową DROGĘ można łączyć nie tylko z trasą.

 

Działanie zrealizowane we współpracy z nauczycielką plastyki.

 

Polecamy wszystkie książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

JAKA TO KSIĄŻKA?

 

Pierwszy szkolny konkurs w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłoszony został w Europejskim Tygodniu Kodowania, i polegał na odgadnięciu zagadek dotyczących książek. Przy pomocy kolorowych ikon zakodowałyśmy pięć książek.

 

Należało odgadnąć tytuły książek i podać ich autorów. Pierwsza osoba, która prawidłowo rozwiązała zadania i dostarczyla odpowiedzi do biblioteki, otrzymała nagrodę - niespodziankę.

 

Z przyjemnością informujemy, że zwyciężczynią konkursu została

Karolina Oleksiak z klasy 6d.

 

 

MOJA WŁASNA KSIĄŻKA

 

Zapraszamy wszystkich uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 do udziału w konkursie czytelniczym.

 

 

Zostańcie autorami, ilustratorami i wydawcami swojej własnej książeczki: nietypowej, niezwykłej, wyjątkowej w swojej formie, kształcie i treści.

 

Wymyślając treść (może być bardzo krótka), poszukajcie inspiracji w książkach, które Was zaciekawiły, zainteresowały lub zachwyciły. Możecie także sięgnąć do własnych przeżyć i wyobraźni. Kiedy już wymyślicie, o czym będzie Wasza książka, zastanówcie się, jak i z czego ją zrobić.   

 

Treść książeczki na pewno podsunie Wam pomysł na jej kształt, formę i materiały, jakich użyjecie. Możecie korzystać z różnorodnych technik plastycznych płaskich i przestrzennych, różnych faktur i materiałów (np. karton, filc, szary papier, sznurek, wstążki, guziki, kamyki, stare gazety, tkaniny, itp.).

 

Wykonajcie od 6 do 10 kartek książki w dowolnym kształcie, wielkości i z dowolnego materiału. Bawcie się, eksperymentujcie, próbujcie działać samodzielnie lub w grupach, możecie także poprosić o pomoc rodziców.

 

Na Wasze wyjątkowe prace czekamy W BIBLIOTECE SZKOLNEJ do końca listopada.

 

Na odwrocie pracy proszę umieścić dane autora: imię i nazwisko oraz klasę.

 

POLECAM WAM KSIĄŻKĘ...

 

 

Na zakończenie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na najciekawszą reklamę wybranej książki.

 

Reklama może być opracowana w formie:

  • FILMU - filmik może być nagrany telefonem komórkowym lub wykonany w programie umożliwiającym tworzenie prostych animacji (np. Biteable).
  • PLAKATU - z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych płaskich i przestrzennych, różnych faktur i materiałów (np. karton, filc, szary papier, sznurek, wstążki, guziki, kamyki, stare gazety, tkaniny, itp.).
  • PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ - wykonanej w programie PawerPoint lub innym, np. Genial.lySway.
  • MAPY LITERACKIEJ - w postaci np. notatki graficznej (schetnotki), mapy myśli

 

Reklama powinna być atrakcyjną promocją książki i zawierać:

  • autora i tytuł książki,
  • głównych bohaterów (1-2),
  • temat (np. sensacja, przygoda ...),
  • hasłowe uzasadnienie wyboru (dlaczego polecasz),
  • ilustracje, zdjęcia, animacje, różne faktury i materiały.

 

Nie chodzi o streszczenie ani recenzję, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by oglądający chcieli po nią sięgnąć i przeczytać. 

 

Możecie wybrać dowolną książkę, a reklamę wykonać samodzielnie, ewentualnie z niewielką pomocą rodziny.

 

Termin nadsyłania prac (zdjęcie plakatu lub mapy, link do filmu, prezentacja) – do końca listopada 2020 r. na maila: bibliotekabol@wp.pl albo wykorzystując Librusa (wiadomość do pani Marzeny Medyńskiej lub Teresy Prokowskiej).

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

 

PIERWSZAKI CZYTELNIKAMI

 

Kończąc obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowałyśmy uroczystość dla naszych najmłodszych. Tym razem w związku z epidemiczną sytuacją wszystko się odbyło nieco inaczej niż zwykle. To nasi milusińscy gościli w swoich klasach PANIĄ Z BIBLIOTEKI, która -  niczym Mikołaj świąteczne prezenty - przyniosła najpiękniejsze, starannie wybrane książki. Zebrani bardzo uważnie zapoznali się ze sposobem wypożyczania książek, nauczyli się odróżniać książkę z biblioteki od innych książek, zobaczyli karty książek i swoje karty czytelnika; a po ślubowaniu przystąpili do pierwszych wypożyczeń.

 

Starsze koleżanki innym razem wcielą się bajkowe postaci i przygotują przedstawienie, ale uczniów pierwszych klas już zapraszamy do biblioteki i życzymy wspanialej książkowej przygody.

 

To między innymi na nich czekają nowe, pachnące, piękne oraz kolorowe baśnie, bajki i bajeczki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

DO ZOBACZENIA!

 

Data dodania: 2020-11-08 18:10:06
Data edycji: 2021-09-09 07:39:11
Ilość wyświetleń: 877

Konkursy

Aktualne konkursy szkolne i pozaszkolne
Więcej informacji

Informacje

Wsparcie, porady, przydatne informacje
Więcej informacji

Kalendarz

Współpracujemy

Kształcić duszę cnotami, umysł naukami, a ciało sportem.

Janusz Kusociński
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej