ZAPISY DO KLASY PIERWSZEJ NA ROK SZKOLNY 2025/2026 - KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ >>>
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Tradycyjny sad - ogólnopolski projekt edukacyjny 2023

Tradycyjny sad - ogólnopolski projekt edukacyjny 2023

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „TRADYCYJNY SAD”, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.
Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie. Utworzony przez nas sad prowadzony będzie w sposób naturalny, tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz z zastosowaniem takiego sposobu ochrony, który nie szkodzi środowisku.

Cele projektu:
- zachowanie różnorodności biologicznej
- poprawa zdrowia społeczeństwa
- poznanie sadowniczego dziedzictwa polskich ziem
- restytucja starych odmian drzew.

Projekt "Tradycyjny Sad" organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

W ostatnich pięćdziesięciu latach wyginęło ponad 80% stanu drzew starych odmian. Wyginęły, bo nastała moda na sady produkcyjne = towarowe = przemysłowe. Więcej, szybciej, lepiej! Natura nie lubi drogi na skróty i niechybnie wystawia rachunek. Im mniejsza pula odmian drzew tym łatwiej radzą sobie z nimi szkodniki. Tym więcej trzeba użyć środków chemicznych, aby uzyskać wysokie plony.
Proces uprzemysłowienia naszego codziennego życia sięgnął tak daleko, że dotyczy także uprawy owoców, powszechnie uważanych za źródło i symbol zdrowia. Jednak owoce z sadów poddanych wielokrotnym zabiegom chemicznym nie posiadają takich walorów prozdrowotnych jak owoce uprawiane naturalną metodą, w tradycyjnym sadzie przyzagrodowym. Tak więc tylko pozornie tematem konkursu jest powrót do przeszłości. Powrót do tradycji może być właśnie furtką do zdrowia młodego pokolenia w przyszłości.
Dodatkowym walorem udziału w projekcie „Tradycyjny Sad” jest uczestniczenie w jego ramach w projekcie pomologicznym prowadzonym przez Polską Akademię Nauk - Ogród Botaniczny-Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej. Dotyczy on tworzenia banku genów ginących już odmian historycznych. Polega na zbieraniu informacji o starych drzewach tradycyjnych odmian i katalogowaniu w postaci ogólnopolskiej mapy ich stanowisk. Działania w konkursie szkolnym wspomogą odzyskiwanie naturalnego dziedzictwa Polski.
Nasz zespół realizujący zadania projektowe to uczniowie klasy 6a – „Sadownicy na 6” , którzy pracują pod opieką pani Agnieszki Kaźmierczak.

 

 

LINK DO STRONY PROJEKTU "TRADYCYJNY SAD" - zobacz >>>

Data dodania: 2023-03-09 17:48:31
Data edycji: 2024-03-07 11:35:39
Ilość wyświetleń: 595

SP1 - NASZ KALENDARZ NA ROK 2024/2025

OBSERWUJ >>>
Więcej informacji

Informacje

Wsparcie, porady, przydatne informacje
Więcej informacji

Kalendarz

Współpracujemy

Kształcić duszę cnotami, umysł naukami, a ciało sportem.

Janusz Kusociński
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej