UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - 75 612 13 60
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Tradycyjny sad - ogólnopolski projekt edukacyjny 2024

Tradycyjny sad - ogólnopolski projekt edukacyjny 2024

Nasza szkoła przystąpiła do to ogólnopolskiego projektu grantowego „TRADYCYJNY SAD”,  organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska
Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie. Utworzony przez nas sad prowadzony będzie w sposób naturalny, tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz z zastosowaniem takiego sposobu ochrony, który nie szkodzi środowisku.

Cele projektu:
- zachowanie różnorodności biologicznej
- poprawa zdrowia społeczeństwa
- poznanie sadowniczego dziedzictwa polskich ziem
- restytucja starych odmian drzew.

Nasz zespół realizujący zadania projektowe to uczniowie klasy 7a - „Sadownicy na 6” , którzy pracują pod opieką pani Agnieszki Kaźmierczak.
Projekt podzielony jest na dwa etapy główne. Zakończenie realizacji każdego z nich zwieńczone jest przesłaniem raportu. Działania w etapach polegają na zdobyciu wiedzy, wykorzystaniu jej w praktyce oraz wypromowaniu wykonanych zadań w środowisku szkolnym, lokalnym i przez Internet.

ETAP I – ROZMAWIAMY O SADZIE polega na powołaniu 11-osobowych zespołów (zespół składa się z maks. 10 uczniów i 1 nauczyciela), które zdobywają wiedzę z zakresu sadownictwa i sposobu pielęgnacji drzew (ograniczający negatywny wpływ). Zespoły te mają za zadanie wypromowanie inicjatywy w środowisku szkolnym oraz znalezienie i przygotowanie terenu do założenia minisadu.
Zespół konkursowy:
• zdobywa wiedzę na temat sadownictwa oraz starych odmian drzew owocowych;
• szuka sojuszników w postaci sadowników chroniących drzewa metodami naturalnymi;
• wybiera zestaw tradycyjnych odmian drzew owocowych charakterystycznych dla regionu;
• wykonuje prace przygotowawcze do założenia sadu tj. znajduje teren i ustala formę współużytkowania tego terenu;
• ustala optymalne zabiegi agrotechniczne w oparciu o analizę wybranego terenu;
• rysuje plan i przygotowuje kosztorys wydatków związanych z założeniem minisadu;
• przygotowuje apel lub wideokonferencje na temat minisadu w celu promocji planowanej inicjatywy wśród młodzieży szkolnej.

ETAP II – ZAKŁADAMY SAD to etap zakładania sadu w oparciu o przygotowany wcześniej plan wraz z prowadzeniem aktywnej akcji promocyjnej projektu.
Zespół konkursowy:
• prowadzi Kronikę Sadu;
• przeprowadza zajęcia pogłębiające wiedzę wśród młodzieży szkolnej;
• przygotowuje materiały promocyjne (plakaty, ulotki, prezentację adresowaną do dorosłych);
• organizuje Forum Rodziców – spotkanie z rodzicami uczniów szkoły na którym popularyzuje ideę tradycyjnych sadów. Spotkanie z rodzicami może zostać przeprowadzone w trybie online.
• przeprowadza prace sadownicze w terenie – sadzenie drzewek i roślin towarzyszących wraz z ewentualnym wygrodzeniem terenu.
Nasz zespół wysłał raport z pierwszego etapu i czeka na wyniki. Mamy nadzieję, że otrzymamy grant i na wiosnę zasadzimy kolejne drzewka owocowe.


Projekt "Tradycyjny Sad" organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

W ostatnich pięćdziesięciu latach wyginęło ponad 80% stanu drzew starych odmian. Wyginęły, bo nastała moda na sady produkcyjne = towarowe = przemysłowe. Więcej, szybciej, lepiej! Natura nie lubi drogi na skróty i niechybnie wystawia rachunek. Im mniejsza pula odmian drzew tym łatwiej radzą sobie z nimi szkodniki. Tym więcej trzeba użyć środków chemicznych, aby uzyskać wysokie plony.
Proces uprzemysłowienia naszego codziennego życia sięgnął tak daleko, że dotyczy także uprawy owoców, powszechnie uważanych za źródło i symbol zdrowia. Jednak owoce z sadów poddanych wielokrotnym zabiegom chemicznym nie posiadają takich walorów prozdrowotnych jak owoce uprawiane naturalną metodą, w tradycyjnym sadzie przyzagrodowym. Tak więc tylko pozornie tematem konkursu jest powrót do przeszłości. Powrót do tradycji może być właśnie furtką do zdrowia młodego pokolenia w przyszłości.
Dodatkowym walorem udziału w projekcie „Tradycyjny Sad” jest uczestniczenie w jego ramach w projekcie pomologicznym prowadzonym przez Polską Akademię Nauk - Ogród Botaniczny-Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej. Dotyczy on tworzenia banku genów ginących już odmian historycznych. Polega na zbieraniu informacji o starych drzewach tradycyjnych odmian i katalogowaniu w postaci ogólnopolskiej mapy ich stanowisk. Działania w konkursie szkolnym wspomogą odzyskiwanie naturalnego dziedzictwa Polski.
LINK DO STRONY PROJEKTU "TRADYCYJNY SAD" :
http://www.tradycyjnysad.pl/index.php?m=ho

 

 

Poniżej zamieszczamy dwa załączniki - zerknij. 

Data dodania: 2024-03-07 11:49:13
Data edycji: 2024-03-07 11:57:27
Ilość wyświetleń: 216

Konkursy

Aktualne konkursy szkolne i pozaszkolne
Więcej informacji

Informacje

Wsparcie, porady, przydatne informacje
Więcej informacji

Kalendarz

Współpracujemy

Kształcić duszę cnotami, umysł naukami, a ciało sportem.

Janusz Kusociński
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej